chegubuck
Monday 12 December 2011
Sunday 11 December 2011
RPH Bahasa Melayu Tahun 2
Sessi persekolahan sudah hampir tiba.Guru-guru yang komited sudah tentu sedang membuat persediaan rapi untuk menyambut anak didik yang baru.Semalam, ketika saya sedang melaui koridor sekolah,terlihat seorang guru yang senior sedang mengelap meja dan menyapu habuk-habuk di dalam kelas.Maklumlah,sudah hampir enam minggu bilik darjah tidak digunakan.Terdetik di hati,wah,hebat sungguh cikgu ni!Walaupun sudah hampir pencen,kesungguhan yang ditunjukkan sungguh mengharukan saya.Sempat juga berbual tentang persediaan-persediaan lain.Beliau meminta saya mencari contoh-contoh RPH Bahasa Melayu KSSR Tahaun 2.Oleh yang demikian saya berharap posting ini dapat membantu beliau dan rakan-rakan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan Kelas: | Bahasa Malaysia Tahun 2 Bestari |
Tema/Tajuk: | Kebudayaan - Makanan Kita |
Masa: | 7.30 – 8.30 pagi |
Standard Pembelajaran: | 1.4.4 / Literasi 3.2 |
Objektif Pembelajaran: | Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; i. Bertutur untuk menyatakan permintaan dengan betul. ii. Bertutur untuk menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul secara bertatasusila. |
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran: | 1. Menuturkan ayat-ayat permintaan yang telah didengar daripada dialog. 2. Main peranan sebagai penjual dan pembeli. 3. Berbincang tentang cara yang betul membina ayat permintaan berdasarkan situasi. 4. Menulis ayat permintaan berdasarkan gambar, slaid powerpoint atau situasi pada komputer, papan tulis atau lembaran kerja. Aktiviti Literasi 1. Menyebut dan memahami frasa yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang terdapat dalam ayat permintaan berdasarkan dialog. |
Elemen Merentas Kurikulum (EMK): | Nilai Murni – berbudi bahasa, jujur Keusahawanan – sikap dan pemikiran keusahawanan TMK – belajar melalui TMK |
Bahan Bantu Belajar: | Radio/komputer, slaid powerpoint gambar-gambar tunggal, kad gambar, lembaran kerja |
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran: | Murid menuturkan ayat-ayat permintaan berdasarkan gambar situasi atau slaid powerpoint yang dipaparkan. |
Refleksi: | 30 orang daripada 36 orang murid telah mencapai objektif P&P. Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan. Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan. |
Saturday 10 December 2011
SALAM PERKENALAN
Assallamualaikum dan selamat datang ke blog chegubuck. Blog ini dibina bagi melengkapkan tugasan KRT 3013 Teknologi Maklumat sekolah Rendah. Blog ini adalah khusus kepada guru dan murid dalam subjek Bahasa Melayu. Diharapkan blog ini dapat memberi manfaat kepada semua.
Subscribe to:
Posts (Atom)